Közönségtalálkozó a Reök-palotában: az operettirodalom legszebb operájában szerelmesedik egymásba Liza és Szu-Csong

2023. december 12.
A mosoly országa közönségtalálkozó / fotó: Kuklis István

Az évad első operettbemutatójára készül a karácsonyi ünnepeket megelőzően a Szegedi Nemzeti Színház. Péntek este a nagyszínházban mutatják be Harangi Mária rendezésében Lehár Ferenc A mosoly országa című operettjét. A készülő előadás kulisszatitkairól zenés közönségtalálkozó keretében kedden délután meséltek az alkotók a Reök-palotában.

Szu-Csong kínai herceg és Liza bécsi úrikisasszony Lehár Ferenc nyomán világhírűvé lett szerelme elevenedik meg decemberben a Szegedi Nemzeti Színház színpadán Harangi Mária rendezésében.

A mosoly országát a szerző, Lehár Ferenc maga is életműve legjobb darabjának tartotta. Az operai igényességgel megkomponált, háromfelvonásos operettet 1929-ben a berlini Metropol-Theaterben mutatták be.

Zenei jellegét és történetét az akkor divatos keleti motívumok inspirálták: a bécsi tábornok arisztokrata lánya, Liza, és a kínai trónörökös, Szu-Csong herceg szerelmét meséli el.

A mosoly országa a kibékíthetetlen világnézeti ellentétek, a kulturális és társadalmi különbségek komoly kérdéseit járja körül, és ez a világ első operettje, amely nem happy enddel zárul.

A rendező, Harangi Mária szerint az operettben éppen az a nagyszerű, hogy a figuráknak meg kell találni azt a pillanatot, amikor már elfogy a szó és nem marad más csak az, hogy dalra fakadjanak. Az igazságnak ezt a pillanatát, amikor úgy folytatódik a történet, hogy elemelkedik a földtől, igyekeznek majd színpadra állítani.

– A mosoly országa kortalan, hiszen az emberi érzelmek, családi konfliktusok, a saját határaink kijelölése mindenkor aktuálisak. Két kultúra és két külön egyéniség, a bécsi úrikisasszony és kínai herceg találkozása ma is számtalan kérdést képes felvetni. Például azt, hogy a kémián túl sok más is kell egy beteljesülő szerelemhez – mondta a rendező.

Harangi Mária hozzá tette azt is, ez nem jelent automatikus aktualizálást. Szerinte, egy szép, hagyományosnak is nevezhető, mégis korszerű előadást láthat majd péntektől a szegedi közönség.

Hermann Szabolcs zenei vezető egyenesen operácskának nevezte a Lehár operettjét, ami nem a műfaj szokványos darabja. Szerinte egy-egy belépője akármelyik operában is megállná a helyét.

– Lehár A mosoly országával amennyire csak lehetett, visszavezette az operettet oda, ahonnan származik, az operába. Ez tükröződik a darab pentaton hangzásvilágában is – mondta Hermann Szabolcs.

Szu-Csong kínai herceget vendégként Balczó Péter alakítja, aki korábban Miskolcon már énekelte ezt a szerepet:

– Szu-Csong próbál megfelelni az évezredes törvényeknek, hogy ne veszítse el szerelmét, de végül megtörik a hagyományok és a körülmények súlya alatt, belátja, a rendszer semmiféle reformot nem enged – mondta el karakteréről a magánénekes.

Szerelmét, Lizát Kónya Krisztina alakítja:

– Liza egy érett, elvált nő, aki keresi a boldogságot. Először csak az izgalmat, az egzotikumot látja a kínai hercegben, később szeret bele, de végül ki kell józanodnia: a honvágy és a számára elfogadhatatlan kínai hagyományok arra sarkallják, hogy megszökjön és hazatérjen Ausztriába.

Az operett másik fontos női karaktere, Szu-Csong húga, Mi:

– A két női szerepet összekötik a párhuzamos igazságok, az egyéni és társadalmi érdekek közötti vergődés, de végül a szerző, Lehár Ferenc az egyéni boldogság fontosságát hangsúlyozza – mondta a karaktert megformáló Horák Renáta.

Gróf Hatfaludy Ferenc, azaz Szélpál Szilveszter gyermekkori barát, titkon szerelmes is Lizába, ám belátja, le kell mondani róla, ha nem akarja a régi kapcsolatot teljesen tönkretenni.

– Egy kicsit önző lemondás ez, mert számára Liza a legelső, a szerelemnél is fontosabb neki, hogy biztonságba tudja őt. Végül Mivel együtt segít neki megszökni és hazatérni Európába.

A teljes cikk a Szeged.hu oldalán olvasható.