Ki kicsoda valójában? – Sztereotípiákat döntöget a személyiségzavarról Horgas Ádám interaktív monodrámája

2022. február 09.
Ki kicsoda valójában? – Sztereotípiákat döntöget a személyiségzavarról Horgas Ádám interaktív monodrámája

Kettős szereposztásban, egyhetes csúszással, február 18-án mutatják be a Kisszínházban Horgas Ádám interaktív monodrámáját Csorba Kata és Menczel Andrea főszereplésével. Az ősbemutató két főszereplőjének igazi jutalomjáték lehet a szerep, hiszen nyolc különböző személyiséget kell majd megeleveníteniük egyetlen estén. Az alkotók kedden délután a Reök-palotában az előadás születésének részleteibe is beavatták a jelenlévőket.

– Mérföldkő ez az életemben és a pályámon, hiszen ez az első önálló darabom, amit ráadásul én is rendezek – mondta kedden az Én vagyon én, te vagy te közönségtalálkozóján Horgas Ádám.

A darab születéséről elárulta azt is, az ötlet onnan jött, hogy elolvasott egy újságcikket, ami egy többszörös személyiségzavarban szenvedő nőről szólt.

– Számtalan pszichológiával foglalkozó könyvet és cikket is elolvastam a darab megírása előtt, hogy minél hitelesebben tudjam ábrázolni az ilyen személyiségzavarban szenvedő embereket.

Az improvizációkkal teli monodráma egy fiatal nőről, Éváról szól, akit a pszichoterapeutája nem szokványos módszerekkel igyekszik kezelni, hanem egy kincskereső játék segítségével, különleges kalandra invitálva így a nézőket is.

– A kilencvenperces előadás során nyolc különféle személyiség bőrébe kell majd bújnia a színésznőnek. A művészek dolgát az is nehezíti, hogy számtalan improvizációra lesz lehetőségük és szükségük. A szövegkönyvnek ugyanis van A, B és C változata is. A nézők egyes pontokon beavatkozhatnak, hogy a monodráma előadója hogyan változtassa a történetet, milyen úton jusson el a kincshez. Így biztosan nem lesz két teljesen egyforma előadás.

Menczel Andreának a monodráma nem szokatlan műfaj, mert a főiskolán hasonló vizsgaelőadása is volt, a mostani mégis teljesen más.

– Nehéz a dolga ilyenkor a színésznek, hiszen nem tudunk egymás szemébe nézni a színpadon, teljesen magunkra vagyunk utalva. Ez esetben a nézőkre, hiszen ebben az előadásban ők lesznek a partnereink.

– Eddig a nézők biztonságban érezhették magukat a sötétben. Ez most megváltozik, hiszen olykor rájuk is vetül majd a rivaldafényből – fűzte hozzá a rendező.

Az előadás két főszereplője azt is elárulta, a próbákon ők egy más nézői, akik irányítani próbálják a történetet, megkísérlik modellezni az előadást, több kevesebb sikerrel.

– Csodálatos feladat egy színésznek egyetlen este ennyi karakter megszemélyesíteni. Ezek között vannak egészen szélsőséges és egymáshoz nagyon is közelálló személyiségek. Elképesztő az emberi agy, hogy úgy is képes megvédeni azt, akit bántalmaztak, hogy egyre újabb és újabb személyiségekkel ruházza fel, hogy enyhítse a szenvedését – mondta Csorba Kata.

Menczel Andrea szerint valójában minden színész többszörös személyiségzavarban szenved, hiszen minden este más és más ember bőrébe kell belebújniuk a színpadon.

A teljes cikk a Szeged.hu oldalán olvasható.